Протягом останнього десятиріччя спостерігається загальна тенденція до зростання кількості волонтерів в усьому світі, а особливо у європейських країнах, де темпи розвитку некомерційного сектору перевищують темпи економічного зростання. Це пов’язано з більш глибоким усвідомленням соціальних та екологічних проблем, залученням волонтерів у сферу надання державних послуг, підвищенням активності літніх людей, а також зміною суспільного сприйняття волонтерства.

Однак, незважаючи на популярність волонтерської діяльності, не всі тлумачать її належним чином. Іноді помилково кажуть, що якщо людина робить щось добровільно, вона є волонтером. Але насправді поняття “волонтерство” набагато ширше. Перш за все це:

  • негрошова (неоплачувана) діяльність;
  • вчинок, здійснений із доброї волі, особистого вибору та мотивації;
  • діяльність, яка приносить користь не лише волонтеру, а й іншим людям та суспільству в цілому;
  • діяльність, що відповідає людським цінностям та сприяє добробуту суспільства.

Відповідно до Закону України “Про волонтерську діяльність”, прийнятого Верховною Радою 19 квітня 2011 року, “волонтерська діяльність добровільна, безкорислива, соціально спрямована, неприбуткова діяльність, що здійснюється волонтерами та волонтерськими організаціями шляхом надання волонтерської допомоги. Волонтерська допомога роботи та послуги, що безоплатно виконуються та надаються волонтерами та волонтерськими організаціями. Волонтерська діяльність є формою благодійництва”.

НАВІЩО БУТИ ВОЛОНТЕРОМ?

  • Волонтерство пов’язує вас з іншими. Воно дає змогу познайомитися з іншими представниками вашої громади та зробити її кращою разом. Навіть допомога в незначних завданнях може суттєво змінити життя людей, тварин та організацій, які цього потребують.
  • Волонтерство корисне для вашого психічного та фізичного здоров’я. Воно допомагає протидіяти наслідкам стресу, гніву та тривоги, а також боротися з депресією. Вимірюючи рівень гормонів та мозкової активності, дослідники виявили, що користь іншим приносить нам величезне задоволення.
  • Волонтерство сприяє кар’єрному зростанню. Надбані під час волонтерської діяльності навички, такі як робота в команді, вирішення проблем, креативне мислення, планування проєктів, управління завданнями та організація заходів, можна використовувати і в роботі.
  • Волонтерство приносить задоволення. Це веселий і простий спосіб дослідити свої інтереси, творчі здібності та захоплення, а також розслаблюючий порятунок від щоденної роботи, школи чи сімейних зобов’язань.

5 СТЕРЕОТИПІВ ПРО ВОЛОНТЕРСТВО

1. Волонтери — це безкоштовна робоча сила.
Так, волонтери і справді працюють безкоштовно, але вони витрачають власний час, вкладаючи сили у вирішення соціально важливих проблем. Тому, безперечно, заслуговують на повагу й таке ж ставлення, як і штатні працівники.

2. У волонтерів немає прав.
Мало хто знає, але права у волонтерів насправді є, і вони прописані у Законі України. Волонтери мають право на відшкодування збитків (наприклад, витрат на харчування, якщо діяльність триває більше чотирьох годин, витрат на проїзд до місця надання допомоги), на отримання повної та достовірної інформації про місце, час та умови волонтерської діяльності.

3. Волонтерство — марна трата часу.
Не все вимірюється грошима. Волонтерство — це про можливості, досвід і знайомства, які набагато важливіші разового прибутку.

4. Волонтерські організації — це секта.
Волонтерські організації, на відміну від сект, часто арелігійні й аполітичні. Вони побудовані на добровільній взаємовигідній співпраці.

5. Волонтерство пов’язане виключно з війною або збором грошей на вулиці.
Насправді, волонтерити можна в різних сферах. Кожен реалізовує себе по-різному. Наприклад, допомагає безпритульним, пенсіонерам чи хворим дітям, захищає права тварин чи підтримує еко-рух. Окрім того, допомога волонтерів потрібна на різних заходах, фестивалях, конференціях.

Ну що, зацікавились? Тоді скоріш заповнюйте реєстраційну форму на наш проєкт. Можливо, такий досвід допоможе вам здійснити чиюсь заповітну мрію або просто з користю провести останні тижні 2020 року.